Gospoda Jaskółeczka

Przepisy kulinarne RKK 18 sierpnia 2019

KUCHNIA KURPIOWSKA

Kaszę gryczaną podaje się tu z mlekiem, ziemniakami i burakami, jest składnikiem tzw. przygotiwki. Przyrządza się ją na różne sposoby, zawsze sowicie polaną tłuszczem. Charakterystyczne dla tego regionu są kotlety gryczane z dodatkiem grzybów, cebuli i tymianku. Do wielu potraw używa się mąki gryczanej: gospodynie robią z niej racuchy, prażuchę (mąka wsypywana do wrzącej osolonej wody, podawana ze skwarkami i tłuszczem), kluski, a nawet kołacze. Popularna jest też kasza jaglana, np. jako kasza z bursztynkami, czyli kawałkami przypieczonych skwarek – bursztynków.

Kapusta też jest bardzo ważnym składnikiem kuchni Kurpiów. Je się ją w każdej postaci: kiszoną, w zupach i polewkach, na gęsto z sadłem, z grzybami, ze śmietaną, z olejem, cebulą, a także, bardzo często, z kaszą jaglaną.

Kuchnia kurpiowska to kuchnia lubująca się w smakach wyraźnych i ostrych.

Wiele z dań i smaków popularnych w kuchni tego regionu pojawia się także w kuchni Mazowsza.

Tuż przed Nowym Rokiem piecze się fafernuchy – złociste pierniki o kształcie rombów, sporządzane z mąki żytniej z dodatkiem miodu, marchwi, pieprzu. Są słodkie i korzenne. Pieczone są na blasze, a następnie dopiekane w gorącym piecu lub piekarniku.

Przygotowuje się też byśki, zwane inaczej młodymi latkami, które mają kształt zwierzątek. Wyrób tych smakołyków był niegdyś związany z obrzędami noworocznymi i wielkanocnymi. Obecnie są symbolem i smakołykiem dzieci, odwiedzających Kurpie. Robi się je z mąki żytniej z dodatkiem soli, cukru i pieprzu. Uformowane zwierzątka są obgotowywane, a następnie pieczone na ruszt.

RACUCHY Z KASZY GRYCZANEJ

CIASTO Z JEŻYNAMI

PLINCE Z POMOĆKĄ

FAFERNUCHY

FARSZYNKI

SABELWON

REJBAK

Serdecznie prosimy o zagłosowanie 

w Budżecie Obywatelskim 2021 na

pozycję 102

kategorii do 400 tys. zł

KLUB INICJATYW MIĘDZYPOKOLENIOWYCH

MIEJSCE KREATYWNYCH POMYSŁÓW

ul. Królowej Jadwigi 15

Gospoda Jaskółeczka

głosować można internetowo

rejestrując i logując się na stronie

glosowanie.konsultacje.radom.pl

Dziękujemy za oddanie głosu